שקיפות בזירה העסקית

עדכונים בזירה העסקית

מפגש בנושא שקיפות – מצורך עסקי לשינוי תרבותי

את המדד הצגנו בפני נציגי חברות במפגש שאורגן בשיתוף עם EY ישראל. מפגש זה נועד להעמיק את השיח סביב הגברת השקיפות והיושרה העסקית, ולעודד פיתוח כלים להתמודדות עם התנהגויות בלתי אתיות בחברות. בין הדוברים היו איציק אלהרר, שותף ומנהל בתחום הביקורת החקירתית בEY; שמואל פלדל, מנכ"ל Siemens ישראל; ובתפקיד האורח הבינלאומי, מיגל שלוס, דירקטור לשעבר בTransparency International הגלובלית, כלכלן ומומחה בשקיפות וניהול סיכונים בתאגידים. ההרצאה של שלוס, שהייתה מוצלחת ביותר, הדגישה את הצורך בתמריצים פנימיים וחיצוניים לשקיפות, ובראייה לטווח הארוך של מנהלים ובעלי תפקידים אשר שואפים להגדיל הכנסות.

מהמצגות שהוצגו בכנס:

מאת יפעת זמיר, מנכ"לית עמותת שקיפות בינ"ל-ישראל:

מאת מיגל שלוס, יו"ר TI העולמי לשעבר:

מדד השקיפות בדיווחי תאגידים 2016

"קשה לקבל את העובדה שחברות בעלות עוצמה אדירה כזו כמעט ולא חושפות מידע בדבר פעילותן במדינות אחרות ולא פועלות מספיק למניעת שחיתות בקרב עובדיהן, מנהליהן וכלל הפועלים מטעמן. המדד מלמד שישנו מידע רב שחברות בישראל לא מציגות לציבור הרחב דרך אתרי האינטרנט שלהן, למרות שמידע זה קיים וסביר להניח שחשיפתו לא הייתה פוגעת ברווחיות החברה." – ממסקנות המדד

פרסמנו את מדד השקיפות בדיווחי תאגידים לשנת 2016!

על רציונל המדד ניתן לקרוא כאן, ואת המדד עצמו ניתן למצוא במלואו כאן

עוד על המדד בכתבה בדה מרקר

שותפינו בזירה העסקית

למה שקיפות בזירה העסקית?

ערך השוק של החברות הגלובליות הגדולות בעולם עובר את ה- 14 טריליון דולר, סכום בלתי נתפס שמגמד אפילו את התוצר המקומי הגולמי הכולל של מדינות גוש היורו. חברות ענק אלו מניעות לא רק את הכלכלה העולמית, אלא גם יכולת השפעה בלתי מבוטלת על היציבות הפוליטית והחברתית במדינות בהן מקיימות פעילות עסקית. אף על פי כן, הציבור יודע מעט מאוד על התנהלותן של חברות אלו. הפעילות הכלכלית של החברות הגלובליות לא נותרת רק בתחומי מדינת האם ומתרחשת לעיתים במספר מדינות במקביל. כתוצאה מכך, למרביתן יש מבנה ארגוני מורכב, ובהעדר מחויבות הארגון לשקיפות מלאה קשה לרדת לעומקו.

הסיכון להתרחשות מעשי שחיתות גובר בחסות תשתיות ארגוניות מסורבלות האטומות לביקורת חיצונית ומוסיפות על הקושי לזהות את היקף הפעילות של החברות. כוח ההשפעה שלהן משפיע על קשרם עם גורמים שלטוניים, אשר בהיעדר התנהלות פרוצדורלית תקינה ושקופה נופלים לא פעם תחת המושג המפוקפק "הון – שלטון" ומסכנים את עקרון שוויון החוק והתחרות החופשית.

התנהלות עסקית שקופה מטיבה הן עם החברה הגלובלית והן עם האזרחים שבסביבתם היא פועלת, משום שכל חברה שואבת בסופו של דבר את הלגיטימציה לקיומה מלקוחותיה – האזרחים. למרות זאת, חברות רבות עדיין פועלות "במחשכים" מבחינת חשיפת מידע על התנהלותן לציבור. חברות אלו, בין אם במכוון ובין אם לא, יוצרות כר פורה לתרבות של שחיתות שמחלחלת לא רק לתוך הארגון אלא גם החוצה, כלפי התרבות החברתית והפוליטית באזור בו הן פועלות.

המודעות לנושאי האתיקה הולכת וגוברת בשנים האחרונות. מדינות ה-G20 למשל התחייבו לבצע רפורמות שמטרתן לקדם את נושא השקיפות ולמנוע שימוש בלתי הולם בישויות משפטיות. אולם, למרות התפתחויות אלו רוב החברות הגלובליות עדיין שומרות את המידע אודות פעילותן הרחק מעינו של הציבור.

רוצים להגביר את השקיפות העסקית?

ליצירת קשר לייעוץ והכוונה:

שקיפות בינ"ל – ישראל: 03-6409176
מייל: shvil@ti-israel.org