שקיפות בינ"ל ישראל - שבי"ל
דלג על בר עליון
בר עליון
דלג על בר ימני
בר ימני

פרוייקט זמינות המידע בשלטון המקומי 2011

מבדיקה שערכה עמותת שקיפות בינלאומית-ישראל עולה:
למעלה משליש מהרשויות שנבדקו לא מפרסמות נתוני איכות הסביבה

עמותת שקיפות בינלאומית ישראל בדקה את שקיפות וזמינות המידע המצוי באתרי אינטרנט של 50 רשויות מקומיות. מהבדיקה עולה, כי רשויות רבות אינן מקיימות את הוראות חוק חופש המידע

מבדיקה שערכה עמותת שקיפות בינלאומית ישראל, עולה כי עיריות ירושלים, חיפה, הרצליה וכפר סבא, הן המובילות ברמת השקיפות שלהן בפני הציבור. צפת, ביתר עלית, יוקנעם עלית ומגדל העמק נמצאות בתחתית הרשימה ומעט מעליהן יהוד, יבנה ואור יהודה.

מטרת הבדיקה שערכה העמותה היא בחינת שקיפות וזמינות המידע המצוי באתרי אינטרנט של 50 רשויות מקומיות לאזרח. ניתוח המידע נעשה על פי 15 קריטריונים שונים, אשר בחנו את זמינות המידע ומידת היכולת של האזרח לקבל אינפורמציה לגבי פעילותה של הרשות המקומית.

אחד הנתונים החמורים העולים מן הבדיקה הוא, כי מעל 70% מהרשויות שנבדקו, אינן מפרסמות נתוני איכות סביבה, כמחוייב על פי התיקון לחוק חופש המידע. בין העיריות אשר לא פרסמנו את הנתונים ניתן למצוא את בת-ים, ראשון לציון, רמת השרון, נהריה, קרית גת.

כמו כן, רק מעט יותר ממחצית מהרשויות שנבדקו  מפרסמות באתר האינטרנט שלהן דו"ח שנתי, כמתחייב על פי חוק חופש המידע. בין העיריות אשר אינן ממלאות את דרישות החוק בהקשר זה ניתן למצוא את אור יהודה, רמת-גן, נהריה, טבריה, שדרות, ורחובות.

בחינת פרמטר פרסום התקציב העירוני השנתי העלה, כי 36% מהרשויות שנבדקו לא העלו מידע זה לאתר האינטרנט שלהן. בין הערים אשר לא מילאו את דרישות החוק ניתן למצוא את אשקלון, קרית אונו, בני ברק, אילת, יבנה, אור-יהודה, קרית שמונה, כרמיאל, יהוד וצפת. חשוב לציין כי גם התקציבים אשר כן פורסמו אינם נגישים בפורמט אקסל, המאפשר בחינה אמיתית של התקציב.

נתונים חיוביים העולים מהבדיקה מראים, כי 84% מהרשויות  פרסמו באתר האינטרנט שלהן פרוטוקולים של דיוני ועדת התכנון המקומיות.  כמו כן, 96% מהרשויות שנבדקו פרסמו פרוטוקולים מתוך ישיבות המועצה.

נתון נוסף מתייחס לפרסום תוכנית אתיקה וטפסי ניגודי עניינים . עיריית בת-ים היא  היחידה מכלל הרשויות שנבדקו אשר פרסמה באתר תוכנית אתיקה. בנוסף, אף לא רשות אחת מבין הרשויות שנבדקו לא פרסמה טפסי ניגודי עניינים של חברי המועצה. עם זאת, באתרי הרשויות חיפה, הרצליה, בת-ים, חולון, פתח-תקוה, רמת-כן, אשקלון והוד השרון, ציינו על ניגודי עניינים בפרוטוקולים.
 
השנה נעשתה הבדיקה בשיתוף מכון האינטרנט של אוניברסיטת תל-אביב אשר בחן באיזו מידה מספקים אתרי האינטרנט שרותים מקוונים לתושבים בקרב 200 רשויות מקומיות. בדיקה זו העלתה, כי העיריות המובילות בממשל זמין, נגיש ושקוף לתושבים הן חיפה, ת"א, אשדוד, ירושלים וראשון לציון.

גליה שגיא, מנהלת עמותת שקיפות בינלאומית-ישראל: "זו השנה השלישית שאנו מקיימים את הבדיקה ולצערי אנו ממשיכים לראות כי השלטון המקומי עדיין אינו ממלא את לשון חוק חופש המידע ופוגע בכך בזכויות התושבים. השקיפות היא כלי בידי הרשויות להגביר אמון ובידי התושבים לפקח על השימוש בכספי המיסים שלו  השקיפות היא כלי בידי הרשויות להגביר אמון ובידי התושבים לפקח על השימוש בכספי המיסים שלו יש לשאוף ולקוות כי שני הצדדים ישכילו להשתמש בכלי חשוב זה".


עמותת שקיפות בינ"ל-ישראל הוקמה ב- 1999, כדי לקדם את השקיפות והאתיקה בציבוריות הישראלית. שקיפות בינלאומית ישראל,  היא שלוחה של ארגון TI העולמי(Transparency International) , אשר שם לו למטרה להילחם בשחיתות ולקדם את השקיפות והיושרה ברחבי העולם, ולו כ-90 שלוחות ברחבי העולם.


 

  לדו"ח המדד המלא לחצ/י כאן
  לתוצאות המדד לחצ/י כאן
הדפסשלח לחבר
דרונט בניית אתרים
עבור לתוכן העמוד