על העמותה

שקיפות בינלאומית – ישראל היא הסניף הישראלי של הארגון Transparency International, ארגון החברה האזרחית הגלובלי מוביל את המאבק נגד שחיתות. מאז 1998, שקיפות בינלאומית – ישראל פעלה לקידום נורמות אתיות ושקיפות בישראל.

האתגר שלנו גדול: מתוך 34 מדינות האיחוד הארופי, ישראל מדורגת במדד תפיסת השחיתות בעולם, במקום ה- 24 תוך ירידה מהשנה שעברה. ובציון נמוך משל רוב מדינות העולם המפותח, 60 מתוך מאה. (כאשר דנמרק במקום הראשון עם ציון של 91, וארה"ב עם ציון של  74)

בחודשים האחרונים מתפרסמות פרשיות שחיתות, במגזר הציבורי בישראל, שמראות לנו שוב ושוב עד כמה קריטיים תפקידי השקיפות והאתיקה בחיינו, ואת מידת הנזק, במקרי שחיתות והתנהגות לא ראויה, לכלכלה לשיוויון ולדמוקרטיה.

אנו מחויבים לאמונה, שנורמות שקיפות הן הבסיס של כל חברה דמוקרטית. ללא נורמות כאלה, יש סיכון גבוה לחלוקה לא צודקת של משאבים והיעדר שוויון הזדמנויות. אנחנו עובדים יחד בשיתוף פעולה עם המגזר הציבורי והעסקי ומאמינים ששינוי יכול לבוא רק באמצעות שיתוף פעולה בין כל המגזרים בחברה. מועצת המנהלים שלנו בראשות השופט (בדימוס) מיכה לינדנשטראוס, וחברים אחרים הכוללים את אמנון דיק, יואב להמן, יהודה פורת ואחרים.

מטרת העמותה לקדם את החברה הישראלית כחברה דמוקרטית ובריאה, המחוייבת לשוויון הזדמנויות.

שני הנדבכים העיקריים שבהם עוסקת העמותה:

  • תוכנית היושרה העסקית, (Business Integrity Program (BIP
  • הטמעת תוכנת שי"א (שקיפות, יושרה, אחריותיות) בשלטון המקומי- לעמותה קיים מדד בן 6 שנים של מדידת שקיפות ברשויות המקומיות. העמותה ממשיכה בקיומו (בעזרת קליניקה שמבוצעת ע"י המרכז לחקר השלטון המקומי בהנהלת אופיר פינס). יחד עם קיומו של המדד נבנתה תכנית התערבות בשלטון המקומי- שצוברת תאוצה ומתחילה להיטמע במספר רשויות.

מוקדי הפעילות שלנו